Logo - BATIC FILM BATIC FIlM

Menu

Amatérský film

AMATÉRSKÝ FILM je pojem, jehož obsah se v podstatě vytratil se vznikem YouTube. Přesto to byl fenomén, který trval od třicátých let minulého století do počátku století jednadvacátého a přinášel tisícům tvůrců a jejich divákům radost z nezávislé tvorby. Jsem rád, že jsem byl jeho součástí.

Amatérský filmař

To byl člověk puzený touhou tvořit, natáčející filmy za své peníze, ve svém volném čase a pochopitelně jen na tehdy dostupném technickém zařízení. Tím byly zejména staré „osmičkové“ české kamery Admira, které se ovšem z rozhodnutí tehdejší RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci), tedy nějakého plánovače ze Sovětského svazu, přestaly vyrábět v roce 1971. Později byly k dostání pouze sovětské kamery Quarz na dvojitou super 8 nebo pro majitele deviz občas nějaký japonský výrobek na kazetovou S8 v Tuzexu. Na profesionálnější 16 mm film měli jen hodně bohatí soukromníci nebo lepší filmové kluby.
Ani koncem osmdesátých let, kdy už se stávalo dostupnějším video, neměli amatérští filmaři na růžích ustláno. Kamera na kazety VHS stála zpočátku tolik jako ŠKODA 120 a výsledný obraz byl zoufalý už při pouštění záznamu z originální nahrávky.

Každá další kopie vzniklá při střihu a pak při rozmnožování pořadu (respektive hotového filmu) znamenala posun kvality ještě o kus níže. Malé zlepšení znamenal nástup formátu S-VHS (Super VHS) nebo obdobného Hi-8, ale zásadní zlom přišel až v roce 1997 s nástupem digitálního záznamu.
Zhruba do těchto dob bylo možné spatřit díla amatérských filmařů jen na filmových soutěžích, různých festivalech nebo na klubových večerech. Česká televize uvedla neprofesionální filmy jen zcela výjimečně, jediný pravidelný pořad s amatérskými filmy vyrábělo studio ČST Ostrava zásluhou režiséra Vladimíra Mráze. No a pak přišel internet, YouTube, mpeg, mpeg2, záznam na paměťové karty, střihové programy a z amatérských filmařů se stali youtubeři.

8 mm film

Pro ty, kdo nejsou pamětníky úzkého filmu, musím udělat malý technický exkurz. Do dnešní videokamery dáte SD kartu a točíte a točíte. Plýtváte, zapomenete vypnout kameru, nic se neděje. Na dvacetiminutový scénář bych si dneska připravil 32 GB kartu (tedy přes 2,5 hodiny kvalitního Full HD záznamu). Tehdy jsem na vodu na natočení Statisticky průměrného vodáka vezl 6 cívek dvojité Super 8 Fomapan R po 7,5 minutách a jedno ORWO 27 – drahý film pro špatné světelné podmínky, ten měl 10 minut. Celkem jen 55 minut materiálu!

Dvojitá Super 8 – to byl 16 mm široký film s perforací Super 8. Natočila se půlka, film se v kameře otočil a naexponovala se druhá strana. Po vyvolání se film rozřízl napůl. Materiál na dvacetiminutový film včetně vyvolání stál asi 4 stovky, což odpovídá dnešním 5 000 Kč. Při každém zmačknutí spouště člověk musel myslet na to, že mu tečou peníze z kapsy a že záběr může opakovat maximálně jednou, jinak filmový materiál do konce natáčení nevyjde.

Nekonečné čekání na vyvolaný film

Většina filmových amatérů využívala k vyvolání svých filmů VD Fotografia Praha (výrobní družstvo). Byli i tací – a já jsem také patřil mezi ně, kteří si zakoupili sovětskou vývojnici na 10 metrů 16 mm filmu a vyvolávali si inverzní černobílé filmy sami (tedy jen někdy). Buď vývojky, přerušovače, ustalovače a další roztoky rozdělali ze zakoupené sady od firmy Foma n. p. (národní podnik) nebo si pomocí laboratorních vah a hromady chemikálií míchali roztoky sami podle osvědčených návodů. Jenže film se ve vývojnici občas slepil, někdy ujela teplota, občas člověk netrefil správně druhý osvit (ten z negativu dělá opět pozitiv) atd, a tak proti netrpělivé touze po rychlém vyvolání stálo riziko poničení filmu.

Větší projekty tedy člověk raději svěřil státní laboratoři. Jenže tam se zrovna nepřetrhli, a tak se čekalo tři týdny a někdy, zvláště na konci léta, ještě mnohem déle. Jako student ČVUT jsem bydlel na strahovských kolejích a jezdil jsem do Fotografie ve Vltavské ulici v září takřka denně a stále poslouchal, že moje filmy bohužel ještě nejsou vyvolané, že toho po prázdninách mají moc. No a když se člověk konečně dočkal?… Někdy přišel film vysloveně špatně vyvolaný, což se poznalo podle světlých okrajů a perforace, jindy chyběl poslední záběr – prostě kus při vyvolávání ustřihli. Nepamatuji, že bych někdy byl úplně spokojený.

Stříhalo se opravdu i nůžkami

Když vyvolání aspoň jakž takž nějak dopadlo, začala piplačka se střihem. Jednotlivé záběry se prohlížely lupou nebo na speciální prohlížečce (políčko super 8 má velikost asi 4 x 6 mm), cívka se rozstříhala na kousky, nad stolem visely na liště s přilepenými kolíky na prádlo desítky pásků filmu. Když jsem pak film poslepoval a poprvé si jej promítl, zjistil jsem většinou, že to není ono a ještě přistřihoval nebo vyměnil záběr za ten už vyhozený v plechové krabici, co se původně zdál horší.

Pak se natočily titulky a čekalo se zase měsíc na vyvolání. Když titulky vyšly, přilepily se k filmu a celá cívka se poslala panu doktoru Rentzovi do Prahy. Ten na okraj filmu nalepil úzký magnetofonový pásek, na který se pak nahrával ve zvukové promítačce zvuk.

Ozvučování

V socialistickém Československu a vůbec v zemích za železnou oponou (z našeho pohledu před) se nevyráběla žádná zvuková promítačka na 8 mm film. Vrcholem techniky byl československý projektor Meos DUO synchro, který uměl v součinnosti s určitými typy páskových magnetofonů synchronizovat rychlost filmu podle impulsů na pásku. Tato metoda odkoukaná od profesionálního dvoupásového ozvučení se ovšem mezi amatéry nikdy neujala a nakonec se tyto projektory, pokud vím, nepoužívaly ani při soutěžních projekcích. Proto většina filmařů, kteří neměli zvukovou promítačku, ozvučovala filmy na souběžně puštěném magnetofonu a jediný způsob, jakým se šlo pokusit o jakous takous synchronizaci, bylo současné spuštění promítačky a magnetofonu podle startovacích značek. Sehnat tehdy zvukový projektor bylo téměř nemožné. V obchodech se neprodávaly. Přes jakési organizace zahraničního obchodu jej dostala některá OKS (Okresní kulturní střediska), pod kterými byly organizovány filmové kroužky. My soukromníci měli naštěstí pana doktora Rentze. Ten byl zástupcem rakouské firmy Eumig, tehdejšího největšího evropského výrobce kamer a projektorů na 8 mm film. Když se organizovala nějaká dodávka pro státní instituce, vždycky to nějak udělal, že se objednalo o několik kusů více a ty si mohli odkoupit filmoví amatéři, kteří už byli v pořadí. Tak jsem se i já dostal v roce 1980 ke svému vysněnému Eumigu 910 (cena byla tehdy 12 500,- Kčs, což bylo asi 10 průměrných čistých platů). Ale ani se zvukovým projektorem nebyla cesta k dobře ozvučenému filmu snadná.

Výsledný zvuk se mixoval z hudby, komentáře, synchronů a ruchů z natáčení. To, co se dneska dělá šoupáním myši na počítači, dříve vypadlo takhle: jeden člověk (většinou já) seděl u promítačky s filmem nastaveným přesně na určité políčko záběru.
Druhý měl nastavený páskový magnetofon na začátku hudby a třetí měl další magnetofon přesně na začátku komentáře. Pak se řeklo 3-2-1 teď a všichni stroje pustili. Já pak skočil k mixpultu a zesiloval nebo zeslaboval hudbu, ruchy nebo komentář. No jo, jenže ono to nevyšlo napoprvé, nevyšlo napodruhé ani napotřetí. Tak se posouvaly pásky, malovaly se na ně lihovým fixem nové a nové značky. A když to konečně vyšlo, tak jsme zjistili, že se nám synchronní zvuk po pár sekundách začíná rozjíždět – lidé buď rychleji hýbali pusou, nebo byl naopak rychlejší zvuk z pásku. Tak se musela důmyslnými fintami měnit rychlost promítačky nebo magneťáků. Zvukový film, kde lidé normálně mluvili, byl malý zázrak. Po mnohahodinové piplačce jsme s kamarády ozvučili i film natočený kamerou Quarz s pružinovým pohonem, který nezaručoval konstantní frekvenci 18 snímků za sekundu, neboť se slábnoucím pérem kamera zpomalovala. Synchronní mluvené slovo na pérovou kameru jsme uměli asi jediní v republice.
Protože jsem měl plno technicky zdatných nadšených přátel, vznikl v roce 1986 unikátní přístroj JS 86 LM, který umožňoval synchronní start promítačky a dvou magnetofonů, plynulou regulaci frekvence projektoru a mix tří různých zvukových signálů. Písmena v názvu stroje znamenají: Junek (vymyslel jsem koncepci a schéma zapojení), Stichenwirth (tvůrce elektroniky), 1986, Lukeš (tvůrce mechanických dílů) a Mikulíček (tvůrce systému spínačů). Tenhle stroj jsme potom s Jardou Landsingerem, který se později stal mým dvorním zvukařem, používali až do nástupu videa a zakoupení mixážního a korekčního pultu Panasonic v první polovině 90. let.

Animace

Měl jsem rád animované filmy a kreslený humor. Měl jsem představu o technologii, ale nemohl sehnat profesionální ultrafánové fólie. Mým prvním pokusem byl několikasekundový záběr padajícího parašutisty, který tak blbne při volném pádu, až zapomene otevřít padák. Tento záběr je ve filmu Hrdinové strakonického nebe, který jsme na strakonickém letišti natáčeli v letech 1976-8, ale natáčení přerušili po tragické smrti jednoho z aktérů. Film byl dokončen až po více než třicetileté pauze.
První celý film Krmte myši jsem kreslil na silnější celofán. To už jsem věděl, že počet frejmů na jednotlivou fázi se musí měnit podle dynamiky pohybu a strávil dlouhé chvíle před zrcadlem se stopkami v ruce napodobujíc pohyby mých postaviček.
Další filmy jsem kreslil fixem na průklepový poloprůsvitný papír, tuší na pauzák nebo na silné fólie z vyřazených rentgenových filmů, ze kterých jsem musel odstranit emulzi. Všechny fáze jsem perforoval kancelářskou děrovačkou a centroval na dva kolíky. Vyrobil jsem si rám s přítlačným sklem, který byl připevněn k desce zvětšovacího přístroje, na který jsem místo hlavy zvětšováku připevnil kameru.

Soutěže a festivaly

Jak už jsem uvedl, spatřit díla neprofesionálních filmařů bylo možno jen na filmových soutěžích, různých festivalech nebo na klubových večerech. Zvláště filmové soutěže byly pro nás svátkem a školou života. Dnešní počítání zhlédnutí a lajků na YouTube těžko nahradí radost ze setkávání lidí, kteří se cítili téměř svobodně, protože často natočili věci, které by oficiální cenzurou těžko prošly, a přesto je organizátoři (ve velké většině tolerantní) nechali odpromítat. A škola života? To bylo setkání a diskuze se členy poroty, jimiž byly často skutečné osobnosti, které ovšem nebyly vždy oblíbené komunistickým režimem: Jiří Suchý, režiséři Jiří Krejčík, Rudolf Adler, Jan Špáta, Drahomíra Vihanová, Tomáš Tintěra, teoretici Pavel Taussig, Pavel Melounek, stříhač Josef Valušiak, dramaturg Jan Poš a mnoho dalších.
Ale byly i chvíle, kdy se některý kovaný komunista pokusil ovlivnit soutěž a v případě Mladé kamery v Uničově to téměř vypadalo na její zrušení. Na ÚV SSM (Ústředním výboru Socialistického Svazu mládeže) se doslechli, že je Mladá kamera příliš „nesocialistická“, neboť si každý z mladých filmařů natáčí, co chce.

Vedoucím oddělení kultury ÚV SSM byl tehdy dr. Ivan Chocholouš, který přijel do Uničova jako šéf poroty a jeho první prací bylo, že v předvýběru ze soutěže vyřadil více než polovinu přihlášených filmů, a to z ideologických důvodů. Přitom většina těchto filmů už získala ocenění na jiných festivalech. Tak se i moje „Deformace“ (film o tom, jak nabytá moc deformuje myšlení člověka) stala „trezorovým filmem“. Protože organizátoři spolu s programem promítání soutěžních snímků zveřejnili i seznam nepřijatých, stala se z pohovoru s porotou bouřlivá diskuze o filmech, které na soutěži nebyli. Druhý den byla celá restaurace svědkem toho, jak dr. Chocholouš, tento koniáš Mladé kamery, vykřikoval na šéfredaktorku časopisu Amatérský film a video Alenu Kučerovou, že ji politicky zničí (seděl jsem vedle u stolu). Paní Kučerová se totiž při diskuzi zastala některých vyhozených filmů a zpochybnila odbornou úroveň poroty. Hned po revoluci se tento člen ÚV SSM dr. Ivan Chocholouš stal vydavatelem české verze Playboje a vystupoval v televizi jako velký kapitalista.

Statisticky průměrný vodák

#

Statisticky průměrný vodák (SPV) je stěžejním filmem světové vodácké kinematografie. Film byl natočen v roce 1982 ku příležitosti založení Vědeckovýzkumného ústavu vodní turistiky (VVÚVT) a dokončen o rok později. Je to film vědecký (science). Současně jde tak trochu o fikci (fiction), neboť žádný ze členů VVÚVT tehdy ještě neměl pražádnou vědeckou hodnost. Tato science fiction mapující velmi podrobně den průměrného vodáka na české řece slavila úspěch na mnohých soutěžích a festivalech, opakovaně pak na Mohelnickém dostavníku, kde získala dvakrát Grand Prix za film desetiletí. Statisticky průměrného vodáka jsem promítal na desítkách klubových večerů v různých českých městech, kam jsem jezdil na pozvání různých oficiálních i neoficiálních spolků a organizací.
Vědeckovýzkumný ústav vodní turistiky (VVÚVT) jsme s kamarády spoluzakladateli Jiřím Gonzálesem Lukešem a Karlem Teoretikem Mündelem vynalezli v písecké restauraci páté cenové skupiny Zlatá hvězda asi po šestém pivu. Sestavili jsme rámcový scénář filmu Statisticky průměrný vodák, který obsahoval seznam záběrů, které se natočit musí. Dále jsme nechávali prostor pro improvizaci, protože jsme si byli jisti, že nás na vodě ještě něco napadne.
SPV byl natočen sovětskou kamerou na péro Quarz 2 Super 8 a zvuk se natáčel na přenosný páskový magnetofon Uran na 4 monočlánky. Rychlost posuvu filmu v této kameře udržoval malý Wattův odstředivý regulátor (nic digitáního), tak nebylo divu, že kolísala. Hlavně, když při dlouhém záběru docházelo péro. Tehdy jsme byli na filmových soutěžích snad jediní, kdo byl schopen k záběrům z pérové kamery udělat synchronní zvuk, což byla nepředstavitelná práce při ozvučování filmu.
Když jsme se vrátili z Lužnice, prožíval jsem tři týdny utrpení, než přišly vyvolané filmy z laboratoře. Budou záběry správně exponované (kamera neměla automatiku ani spolehlivé měření expozice, to se dělalo ručním expozimetrem). Neutopí film v laboratoři? Naštěstí výsledek byl použitelný, tak se rok stříhalo a ozvučovalo.
Na filmových soutěžích a festivalech měl SPV mimořádný úspěch. Nezapomenu na rozhořčený výkřik staršího diváka na Rychnovské osmičce: „Na takovýhle výzkumy jdou peníze z našich daní!“ Když mě po mnoha letech přítel Jarda Samson Lenk požádal, jestli bych nepromítl tenhle film na jeho koncertu, měl jsem strach, že ho dnešní divák zvyklý na zběsilý střih videoklipů přijme jako archaismus. Ale film se kupodivu líbil i mnoho let po natočení, tak se projekce opakovala v amfiteátru před 3 tisíci diváky na festivalu v Hrádku u Rokycan, kde Hop Trop slavil 20 let od založení. A pak se promítal ještě na mnoha akcích a do teď promítá třeba v kempech na vodě.

#

Experiment IVO

#

Po úspěšném přijetí SPV se rozhodl Vědeckovýzkumný ústav vodní turistiky (VVÚVT) pokračovat v základním výzkumu a dal si za cíl nalézt model ideálního vodáka zkráceně IVO. Tento výzkum bylo nutno zdokumentovat a tak vznikl druhý stěžejní film světové vodácké kinematografie Experiment IVO. Abychom diváka nezatěžovali jen suchými vědeckými fakty, doplnili jsme úvod filmu sličnou hlasatelkou (Ivan Raab) a parodií na tehdejší socialistické reklamy.
Experiment IVO už byl natáčen celý na barevný film Agfachrome kamerou Eumig 880. Scénář byl pevný, protože při ceně materiálu by každá improvizace neúnosně film prodražila. Film se natáčel na Vltavě v roce 1984 a dotáčel na Ohři, v Blatné a Strakonicích o rok déle.

#

Reklamy

#

Původně sloužila tato parodie na socialistické reklamy jako předfilm k Experimentu IVO. Jako samostatný film však získala dokonce 4. cenu na Setkání tvůrců hraného filmu v Praze. Za socialismu, kdy nebylo k dostání skoro nic, se točily reklamy například na rostlinné tuky, zelí, kuřata, saponátové mýdlo a socialistickou elektroniku. Reklamní blok provázel takzvaný Pan Vajíčko, proto jsem kromě několika reklam vymyslel i několik inovovaných animací s Vajíčkem.

#

On blbec

#

Dříve se videoklipy nazývaly filmovými písničkami. Celostátní soutěž těchto „klipů“ se jmenovala Mohelnická filmová písnička a jejím pravidelným porotcem býval osobně Jiří Suchý. Poprvé jsem se zúčastnil s filmem Bonsoir mademoiselle Paris (Olympic/Jan Pacák) se záběry pořízenými k tomuto účelu při procházkách po Paříži. Další písničku jsem se rozhodl složit sám. Tedy text. Při tom jak jsem veršoval slova písně, psal jsem současně dramatický scénář. Hudbu k písničce složil kamarád Jaromír Binnhack a song nazpíval se svou skupinou Šafrán.

#

Únava materiálu

#

S největší pravděpodobností hraničící s jistotou je film Únava materiálu nejlevnějším filmem na světě, který kdy soutěžil na mezinárodních filmových soutěžích, což by mělo být zapsáno v Guinessově knize rekordů. Jeho výrobní cena byla necelý jeden dolar! Filmový materiál S8 Foma Dokument jsem koupil v bazaru za 1,-Kčs a protože jsem ho vyvolával sám, chemikálie stály maximálně 2,- Kč. Kousek prošlého inverzního filmu S8 Fomapan R s vlastním vyvoláním stál maximálně 5,- Kč. Film jsem koloroval v barvě na vejce OVO, dva balíčky (modrá a žlutá barva) stály po koruně, tedy 2,- Kč. Nejdražší bylo nanesení zvukové stopy – 23,- Kč. Celý film je nakreslen na ústřižky pauzovacího papíru, které jsem nosil z odpadu v naší konstrukční kanceláři.
Celkové náklady na výrobu filmu tedy dosáhly maximálně 43,- Kč. Tehdejší kurz dolaru byl 46,5 Kčs/1 americký dolar!
Únava materiálu („Fatique“, „Materialermündung“) byla promítána jako součást československé kolekce neprofesionálních filmů na festivalech v MONTECATINI (Itálie), BOURG en BRESS (Francie), OBERHOFEN (Německo), GYÖR (Maďarsko) a na festivalu nezávislé československé tvorby v CHICAGU (USA). Film získal 2. cenu na Festivalu národů Ebensee *89 (Rakousko ), dále Čestné uznání na celosvětové soutěži neprofesionálních filmů UNICA *88 (Zagreb, Jugoslávie), 2. cenu na České národní soutěži *88 a 1. cenu festivalu Vysokovský kohout *91.

#

Jak dělíme lidi

#

Můj první kreslený film „Krmte myši!“ byla poměrně naivní agitka proti plýtvání potravinami. Přesto jsem s ním uspěl hned na první soutěži amatérských filmů, kde soutěžily filmy různých žánrů s maximální stopáží 3 minuty. Film byl ještě ozvučený dvoupásovou metodou, to znamená, že zvuk byl na magnetofonovém pásku a spouštěl se společně s filmem bez zvukové stopy přes startovací značku.
Můj druhý animovaný film Jak dělíme lidi jsem se rozhodl natočit už zvukový. Na sestříhaný film jsem nechal nanést magnetickou stopu, a protože jsem neměl zvukovou promítačku, domluvil jsem si ozvučení v Okresním kulturním středisku v Klatovech. Přivezl jsem si na pásku vybranou hudbu a OKS zajistilo moderátora. Byl to Petr Jančařík, který tehdy moderoval kulturní pořady v Plzni.
Při výrobě filmu jsem místo fólií a latexových barev použil průklepový papír a fix. Jako obdivovatel kreslených filmů Vladimíra Jiránka jsem volil jednoduchou kresbu, kterou jsem ale oživil rozechvěním statických záběrů. To se dělá tak, že se obkreslí příslušná fáze ještě jednou a pak se při snímání tyto dvě vlastně téměř stejné fáze střídají po třech snímcích (frame). Nepřesnost v obkreslování způsobí jakési chvění záběru (jitter) a kresba začne „dýchat“. Film Jak dělíme lidi získal následující rok na festivalu „Minutafilm Cheb“ zlatou kameru.

#

Navigačka

#

Jako dlouholetý reprezentant Československa v přesném létání (resp. letecké navigaci) jsem chtěl tenhle nepříliš známý sport představit širší veřejnosti a zachytit ve filmu. Problém byl v tom, že se za socialismu nesmělo filmovat ze vzduchu. Občas jsem s sebou kameru vozil a tajně z letadla natáčel, ale záběry nikde nemohl použít. Když jsem pak absolvoval mezinárodní mistrovství Maďarska, mohl jsem tvrdit, že jsem všechny letové záběry pořídil v cizině a začal připravovat scénář filmu. Hrané sekvence i animaci jsem dělal ještě před revolucí, střih a ozvučení v zimě 1989-1990. Když jsem Navigačku posílal na soutěže, už bylo natáčení a fotografování z letadla povoleno.

#

Pojednání o psech

#

Můj nejpracnější kreslený film vytvářený klasickou metodou. Na silnější fólie, které jsem získával například jako neexponované prošlé rentgenové snímky, jsem kreslil kontury speciální tuší na fólie a z druhé strany koloroval latexem barveným anilinovými barvami. Film jsem z velké části „vyráběl“ za volných večerů při vojenské službě. Protože jsem jej ještě na vojně stačil dokončit a ozvučit, přihlásil jsem jej do Armádní soutěže umělecké tvořivosti (ASUT), kterou vyhrál.
Film byl založený na komentáři, a proto nebyl niky vybrán pro promítání na mezinárodních soutěžích. Na základě toho jsem přerušil práci na dalších scénářích (o alkoholicích a o paragánech) a začal pracovat na filmech, v nichž bude zvuková složka tvořena jen hudbou a ruchy.

#

Deformace

#

Můj kreslený „trezorový film“, který nebyl připuštěn k promítání na dvou soutěžích, pojednává o tom, jak získaná moc deformuje myšlení člověka. Inspirovalo mě k tomu vyprávění kamaráda z letiště Honzy Prokopa, který učil na střední škole v Lybii. V rohu třídy vždy stál jeden student s rákoskou, a když někdo zlobil nebo nesplnil nějakou povinnost, sešvihal ho přes ruce. Ptal jsem se Honzy, jak to nesli ostatní studenti, že museli toho trestače nenávidět, a on mi řekl, že ne, protože se všichni těšili, až si vyslouží funkci služby s rákoskou. Jméno vojáka „Havel“ je jen náhoda a nemá žádnou souvislost s budoucím prezidentem, pojmenoval jsem ho podle kamaráda z vysokoškolských studií, se kterým jsem chodil na výcvik na vojenské katedře. Ale s prezidentem Havlem tady jedna nečekaná souvislost byla. Při vyhlašování cen na Haškově Lipnici v roce 1988, kde kromě folklorního festivalu probíhala i soutěž amatérských filmů, pozval Jan Rejžek na pódium Václava Havla, který tak po téměř dvaceti letech poprvé promluvil na veřejnosti.

#

Syndrom doby

#

Hraná anekdota. V hlavní roli se představil Jiří Gonzáles Lukeš, který vtip vyprávěl tak přesvědčivě, že jsme se mu všichni smáli i při desáté repríze, tak jsem podle něj napsal scénář a on si zahrál učitele „Papiňáka“.

#

Archimédův zákon po indiánsku

#

S inženýrem Pavlem Pavlem spolupracuji od roku 1987. Seznámili jsme se na konferenci Vědeckotechnické společnosti, kde jsem promítal film Paříž. Domluvili jsme se, že jsme vlastně sourozenci, neboť jsme narozeni jen pár dní po sobě a naše matky spolu ležely ve strakonické porodnici. Od té doby jsem jeho další pokusy natáčel na amatérskou Super 8. Ve filmu Archimédův zákon po indiánsku jde o pokus přepravit několikatunový balvan na rákosových člunech, který měl potvrdit jeho teorii, že stavební materiál na výstavbu města Tiwanaka vozili tehdejší jihoameričtí indiáni pomocí člunů přes jezero Titicaca, a že využívali vztlaku ponořených andezitových bloků, tedy Archimédova zákona.

#

Paříž

#

Dokument o Paříži v roce 1985. Poprvé od roku 1968, kdy jsem byl v Rakousku jako dítě, jsem se dostal na Západ. Pracoval jsem na vývoji zemědělských strojů a Vědeckotechnická společnost pořádala zájezdy na různé veletrhy. Hlavním úkolem naší výpravy bylo okouknout a „zdokumentovat“ co nejvíce technických novinek v našem oboru. Z mezinárodní výstavy Sima jsem přivezl řadu diapozitivů a krátký film. Veškerý čas kromě dvou návštěv veletrhu jsme s kolegy prožili chozením a ježděním po Paříži. Vstávali jsme brzy ráno, kdy ještě celé město spalo, a na Boulevard Montmartre, v jehož blízkosti byl náš hotel, jsme se vraceli posledním metrem. Film je takovým malým průvodce po nejznámějších místech francouzské metropole, a protože některá místa už dnes vypadají úplně jinak, má také svou historickou hodnotu.

#