Logo - BATIC FILM BATIC FIlM

Menu

Silvestry strakonické televize

Strakonickou televizi STTV jsme zakládali před Vánoci 2002 na troskách strakonického Infokanálu. Zmizel archiv, nebyla natáčecí technika, v strakonickém domě kultury zůstal jen počítač odbavující program do kabelové sítě. Čtveřice zakladatelů: Ing. Pavel Pavel – místostarosta Strakonic, Eva Dresslerová – ředitelka Městského kulturního střediska, Mgr. Robert Malota – šéfredaktor Infokanálu, Ing. Zdeněk Junek – externí spolupracovník.

Přes vánoční svátky jsme natočili několik reportáží podle scénáře Roberta Maloty a Vlaďky Hradské. Já jsem udělal kompletní grafiku, znělku s narychlo složenou hudbou Jirky Limpoucha. Sestříhali jsme první blok vysílání a odvysílali na Nový rok 2003. V letech 2003 až 2014 kolektiv Strakonické televize natočil stovky reportáží a fotozpráv, desítky dokumentů, řadu reklam na místní firmy a uspořádal několik komponovaných pořadů „Strakonice v proměnách času“.

První rok vysílání jsme se rozhodli zakončit silvestrovským vysíláním v recesním stylu. Vytvořili jsme několik senzačních zpráv a mystifikací, dnes bychom řekli fake news. Protože šlo o recesi a někdy taky trošku o satiru, dovolili jsme si používat vytržené kousky reportáží a rozhovorů natočených v průběhu roku.

Ohlasy byly bouřlivé. Většina diváků přijala silvestrovský blok jako příjemné povyražení na konci roku, našli se však i lidé, kteří často naprostým nesmyslům prezentovaným jako vážné zprávy uvěřili. Když na mostě Jana Palacha babičky nadávaly, že se v hradním příkopu bude stavět obrovský obchoďák nebo na Odbor životního prostředí MěÚ někdo volal, že na Podskalí zahlédl gekona polárního, hřála nás u srdce dobře vykonaná práce. Proto jsme každý rok už od léta vymýšleli nová silvestrovská témata. Silvestry STTV se vysílaly až do roku 2013. V následujícím roce nově zvolené vedení Strakonic vyhnalo téměř všechny stálé i externí pracovníky STTV z Domu kultury.

Na této stránce si můžete pustit některé z našich „zaručeně pravdivých“ reportáží s patřičným komentářem. Na dlouholeté tvorbě STTV a těchto silvestrovských fake news se podíleli (abecedně): Regina Auterská, Vladimír Hoť, Vlaďka Hradská, Zdeněk Junek, Jaroslav Landsinger, Robert Malota, Rostislav Švarc, Martina Vaněčková, Pavel Zlatý.

Raketový střelec

#

Natáčel jsem v Polsku ostré střelby strakonického protiletadlového útvaru a Vlaďka Hradská udělala reportáž o soutěžících na autodráze. Vznikl z toho půvabný medailonek raketového střelce. Horší bylo, že muže, který je zde představen jako Roubal, nebylo možno nijak kontaktovat, neboť kromě jména jsme o něm věděli jenom to, že je z Prahy. Když jsem ho po půl roce náhodou potkal ve Strakonicích, řekl jsem mu: „Nezlobte se pane, ale já jsem vás zneužil.“ Kupodivu mne nežaloval, přestože se z něho vyklubal známý pražský advokát Václav Karlíček. Od těch dob jsme spolu vypili mnoho piv.

#

Mešita ve Strakonicích

#

Naše nejslavnější fake news. Už v roce 2009 jsme „předpovídali“ migrační krizi a připravovali na ni občany Strakonic. Robert Malota napsal scénář, já udělal fotomontáže a střih. Byla legrace. Jenže pak to jeden z místních politiků vystřihl ze silvestrovského vysílání a s vážným komentářem, v němž napadl tehdejší vedení města, umístil reportáž na YouTube. Našlo se mnoho lidí, kteří této očividné ptákovině uvěřili. Na radnici začaly chodit dopisy a maily z Česka i ciziny. Některé pochvalné s nabídkou finanční pomoci, většinou však nenávistné. Pisatelé se tím sami diagnostikovali jako mentálně nedostateční. Přesto se ještě dnes najdou představitelé města, kteří se za naši poctivě odvedenou práci veřejně omlouvají.

#

Betonová lobby

#

Když na silnici č. 4 vznikla obří křižovatka za 1,2 miliardy korun, navštívili jsme předsedu betonové lobby a zeptali se ho, kdo vlastně rozhoduje o takovýchto státních zakázkách.

#

Gekon

#

Naše první fake news. Robert Malota od někoho dostal vycpanou látkovou ještěrku a napadl ho námět na reportáž o endemitovi ze strakonického Podskalí. Na této reportáži se s námi podíleli i pracovníci Odboru životního prostředí. Ti pak za trest museli vyřizovat telefonáty občanů, kteří gekona polárního opravdu viděli na vlastní oči.

#

Zátruby

#

Práce bagrů pod strakonickým jezem mě podnítila k sepsání reportáže o unikátním využití říčního koryta Otavy protékající Strakonicemi.

#

Klaus

#

Projet Strakonicemi bezpečně na kole lze jen s velkými komplikacemi. Přesvědčil se o tom i bývalý prezident Václav Klaus, který na konci své zkušební jízdy dokonce zavrtěl hlavou.

#

Tajný koncert

#

Ředitelce Městského kulturního střediska a organizátorce Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích Evě Dresslerové přišla z Alžírska kazeta VHS s přihláškou na festival a ukázkou tanečků dudáků se samopaly. Zajásali jsme a udělali silvestrovskou reportáž.

#

Kruhové křižovatky

#

Šéf Odboru dopravy ve Strakonicích Václav Býček byl častým hostem v našich reportážích o dopravních stavbách a omezeních. Měli jsme tolik rozhovorů, že pro nás byla hračka udělat z Václava Býčka největšího stavitele kruhových objezdů na světě. Nějakou dobu po Silvestru jsme za ním přišli s Vlaďkou Hradskou se žádostí o vyjádření k nové plánované stavbě. Řekl, ať si vyfotíme plány a rozhovor že si můžeme sestříhat z těch starých. Ve skutečnosti se na nás ale nezlobil, protože má smysl pro humor.

#