Logo - BATIC FILM BATIC FIlM

Menu

Dokumenty a reportáže

Dokumenty uvedené publikované na tomto webu vyrobil BATIC FILM a jejich statut na YouTube je většinou neveřejný. To znamená, že je možné filmy spustit přes tento web, ale jinak nejsou dostupné při běžném vyhledávání na YouTube. Autorská práva k jejich užití má pouze BATIC FILM jako výrobce – zhotovitel (režie, střih Zdeněk Junek) a samozřejmě vždy u každého jednotlivého filmu také objednatel díla (investor). Jakákoliv veřejná prezentace díla nebo použití jeho části bez souhlasu zhotovitele a objednatele je protizákonná.

Filmografie

Experiment Stonehenge

#

Film shrnuje 30 let pokusů inženýra Pavla Pavla zabývajícího se experimentální archeologií. V roce 1985 se proslavil tím, že „rozchodil“ spolu se slavným cestovatelem Thorem Heyerdahlem sochy moai na Velikonočním ostrově. Asi v roce 2011 se v National Geografic objevil článek a později filmový dokument, v němž vědci s Havajské univerzity přišli s „ohromujícím vynálezem“, že sochy moai mohly s pomocí lidí „chodit“. Pavla to samozřejmě rozhněvalo a do National Geografic napsal. Dostalo se mu sice omluvy, ovšem ta se k veřejnosti nedostala. Když mu v témže roce volali z produkce kanálu Discovery, že by nějaký americký profesor chtěl zopakovat jeho pokus se stavbou Stonehenge a že by ho možná uvedli jako konzultanta v titulcích nebo ho dokonce k pokusu přizvali, ovšem ve filmu by neúčinkoval, inženýr Pavel s projektem nesouhlasil. Aby si v jednom roce přivlastnil někdo dva z jeho nejslavnějších nápadů, to bylo na něj troch moc. Už před tím jsme uvažovali o nějakém bilančním filmu, tak v roce 2013 vznikla první verze filmu „Experiment Stonehenge“, dokument mapující 30 let pokusů experimentálního archeologa Pavla Pavla. Film v HDV formátu vznikal souběžně v anglické a české verzi s anglickým a českým průvodcem. Největším oříškem, kromě samotného natáčení u svatyně Stonehenge v Anglii, bylo získání originálních záběrů z roku 1985, které pro Thora Heyerdahla natočila exkluzivně společnost Sebrafilm. Po poměrně dlouhém jednání jsme se se Sebrafilmem dohodli a BATIC FILM těch několik desítek sekund přepisu z 16 mm filmu za nemalou částku odkoupil s autorskými právy pouze pro tento dokument. Film Experiment Stonehenge obsahuje všechny dostupné archivní záběry z pokusů inženýra Pavla Pavla.

#

Experiment Stonehenge

#

The film summarizes 30 years of experiments by engineer Pavel Pavel, who deals with experimental archeology. In 1985, he became famous for “breaking up” moai statues on Easter Island with the famous traveler Thor Heyerdahl.

#

Ta naše volyňská průmka

#

Prezentační film VOŠ a SPŠ Volyně.

#

Strakonice DNES

#

Celovečerní dokument o historii a současnosti Strakonic a okolí (stopáž 75 minut). V originále na nosiči DVD nebo Blu-ray je možnost výběru z 5 jazykových verzí: čeština, angličtina, němčina, ruština, holandština v možné kombinaci s českými, anglickými nebo německými titulky. Film vznikl s podporou evropského programu ROP Jihozápad a spolupracovalo na něm několik desítek lidí. Dokument je zpracován i v krátké dvacetiminutové verzi bez průvodce ve stejných jazykových mutacích. Současně jsme k filmu vydali booklet v pěti jazycích, který se spolu s krátkou verzí dá používat ve školách při výuce jazyků.

#

Stéla urnové kobky v lesním hřbitově

#

Firma Chryso chemie, s. r. o. a Kloknerův ústav ČVUT uskutečnili revoluční pokus o odlití štíhlé stély ve tvaru kříže speciálním betonem armovaným ocelovými jehlami. Návrh je prací sochaře Zdeňka Ruffera jeho partnerky Zorky Krejčí. Realizaci prováděli sochaři spolu s odborníky z Chryso chemie. Vztyčení devítimetrové plastiky se ujali hasiči z Unhoště. Po úspěšném pokusu kříž posvětil páter Duchoslav.

#

MDF 2014 kaleidoskop

#

Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích je, nebo přesněji svého času býval, největším setkáním dudáků a dudáckých kapel na světě. Koná se každý sudý rok (kromě 2020). První ročník v roce 1967 navázal na Jihočeské slavnosti písní a tanců. Na vzniku festivalu má největší podíl doyen strakonických dudáků Josef Režný, jehož samostatný medailonek je na této stránce pod názvem …a písničky žijí dál. Od roku 2006 do roku 2014 jsme s řadou spolupracovníků natáčeli festivaly pro Město Strakonice a pro Strakonickou televizi. Z ročníku 2006 vznikl hodinový dokument a záznam krátkých vystoupení několika desítek souborů. Z dalších ročníků jsme vždy vyrobili kaleidoskop složený z krátkých reportáží pro STTV a vedle toho galerii vystoupení několika desítek souborů a jednotlivců, kterou dnes využívá strakonické Muzeum středního Pootaví. Jako příklad je zde uveden kaleidoskop z roku 2014, který scénáristicky připravil a komentář namluvil Robert Malota.

#

...a písničky žijí

#

Medailonek Josefa Režného, strakonického dudáka, celosvětově uznávaného znalce dud a dudácké muziky. Režný měl už jako učitel zájem o lidovou hudbu a národopis. Nasbíral více než 1700 zápisů lidových písní, zdokumentoval téměř osm desítek různých tanců. Založil Prácheňký soubor písní a tanců a velkou měrou přispěl ke vzniku Mezinárodních dudáckých festivalů.

#

Život pod bezednými koši

#

Medailonek Miroslava Vondřičky trenéra strakonických basketbalistek. Od roku 1981 trénoval československé juniorky, od roku 1988 začal trénovat ženskou reprezentaci, s níž se zúčastnil několika ME a MS a v roce 1992 OH v Barceloně.

#

100 let ČZ

#

V roce 2019 slavila ČZ, akciová společnost sté výročí založení. Na slavnosti se sjeli závodníci, kteří jezdili na motocyklech této značky, z několika zemí. Stovky majitelů veteránů značky ČZ přivezly své stroje, většinou v provozuschopném stavu.

#

Otavská plavba

#

Města Sušice, Horažďovice, Strakonice Písek se sdružily do projektu Otavská plavba. Film vás provede celým tokem řeky.

#

Život jako obří slalom

#

Ladislav Matějka byl zakladatelem lyžování na Strakonicku. Jeho zásluhou vznikl strakonický ski klub se svou základnou na Kubově Huti. Jeho život, to byly sportovní úspěchy i vykonstruovaný proces a jáchymovský koncentrák.

#

Čertův kámen

#

Jihovýchodně od obce Babylon leží kámen bochníkovitého tvaru, který vznikl zvětráváním žulové skály. Lidé mu v dávných dobách říkali Čertův kámen, V 60. letech 19. století Italští dělníci, kteří stavěli železniční dráhu, kámen rozhoupali tak, že vypadl z čepu a téměř 150 let s ním nikdo nemohl pohnout. V letech 2008, 009 a 2020 jej znovu na své místo usazoval inženýr Pavel Pavel. Se svými 40 tunami je babylonský Čertův kámen s Husovou kazatelnou u Petrovic nejtěžším viklanem v České republice

#

Teplo je život

#

Prezentační a výukový film seznamuje návštěvníky exkurzí a nové zaměstnance s technologií, historií i současností Teplárny Strakonice, akciové společnosti.

#